mapa stránek Mapa stránek  |   www.odbornáškola.cz Základní informace, kontakty Školská rada
Školská rada PDF Tisk Email

Školská rada Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy

Příjmení a jméno

ustanoven za

Konec funkčního období

Mgr. Ing. Miroslav Andrt

zřizovatele

30.8.2016

Martin Janeček

zřizovatele

30.8.2016

Doc. Mgr. Martin Mrázik, Ph.D.

pedagogické pracovníky

Ing. Jana Žižková

pedagogické pracovníky

Kristýna Deutschová

studenty

Kryštof Jelínek

studenty

Předsedkyně rady: Ing. Jana Žižková

Školská rada je založeným subjektem na základě nového školského zákona č. 561/2004 Sb. s účinností od 1. 1. 2006. Výpis ze zákona:

1. Při základních, středních a vyšších odborných školách se zřizuje školská rada. Školská rada je orgán školy umožňující zákonným zástupcům nezletilých žáků, zletilým žákům a studentům, pedagogickým pracovníkům školy, zřizovateli a dalším osobám podílet se na správě školy. Pokud je součástí právnické osoby více těchto škol, je možné zřídit jednu školskou radu. Při vyšší odborné škole se školská rada zřizuje vždy samostatně.
  2. Školskou radu zřizuje zřizovatel, který zároveň stanoví počet jejích členů a vydá její volební řád. Třetinu členů školské rady jmenuje zřizovatel, třetinu volí zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí žáci a studenti a třetinu volí pedagogičtí pracovníci dané školy. Členem školské rady nemůže být ředitel školy. Ve školách, které nejsou zřízeny státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, plní úkoly zřizovatele podle věty první a druhé ředitel školy.
  3. Týž člen školské rady nemůže být současně jmenován zřizovatelem, zvolen zákonnými zástupci nezletilých žáků a zletilými žáky a studenty nebo zvolen pedagogickými pracovníky školy.
  4. Ředitel školy zajistí v souladu s volebním řádem řádné uskutečnění voleb do školské rady.
  5. Nezvolí-li zákonní zástupci nezletilých žáků nebo zletilí žáci a studenti stanovený počet členů školské rady ani na základě opakované výzvy, jmenuje zbývající členy školské rady ředitel školy.
  6. Funkční období členů školské rady je tři roky.
  7. Školská rada zasedá nejméně dvakrát ročně; zasedání školské rady svolává její předseda, první zasedání školské rady svolává ředitel školy. Ředitel školy nebo jím pověřený zástupce je povinen zúčastnit se zasedání školské rady na vyzvání jejího předsedy. Školská rada na svém prvním zasedání stanoví svůj jednací řád a zvolí svého předsedu. K přijetí jednacího řádu se vyžaduje schválení nadpoloviční většinou všech členů školské rady.

Zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, §  168

1. Školská rada
    1. vyjadřuje se k návrhům školních vzdělávacích programů a k jejich následnému uskutečňování,
    2. schvaluje výroční zprávu o činnosti školy,
    3. schvaluje školní řád, ve středních a vyšších odborných školách stipendijní řád, a navrhuje jejich změny,
    4. schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků v základních a středních školách,
    5. podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy,
    6. projednává návrh rozpočtu právnické osoby na další rok, vyjadřuje se k rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření,
    7. projednává inspekční zprávy České školní inspekce,
    8. podává podněty a oznámení řediteli školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy.
  2. Ředitel školy je povinen umožnit školské radě přístup k informacím o škole, zejména k dokumentaci školy. Informace chráněné podle zvláštních právních předpisů (Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) poskytne ředitel školy školské radě pouze za podmínek stanovených těmito zvláštními právními předpisy. Poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím tím není dotčeno.
  3. O schválení dokumentů uvedených v odstavci 1 písm. b) až d) rozhodne školská rada do 1 měsíce od jejich předložení ředitelem školy. Pokud školská rada tento dokument neschválí, ředitel školy předloží dokument k novému projednání do 1 měsíce. Opakovaného projednání se účastní zřizovatel. Není-li dokument schválen ani při opakovaném projednání nebo pokud školská rada neprojedná dokumenty uvedené v odstavci 1 písm. b) až d) do 1 měsíce od jejich předložení ředitelem školy, rozhodne o dalším postupu bez zbytečného odkladu zřizovatel.

Ústecký kraj jako zřizovatel VOŠ obalové techniky a Střední školy stanovil 6člennou školskou radu pro střední školu a vydal volební řád pro školskou radu.