mapa stránek Mapa stránek  |   www.odbornáškola.cz Kurzy, CŽV, DVPP, rekvalifikace
kurz Moodle PDF Tisk Email

LMS Moodle se představuje


altMoodle je bezesporu nejpoužívanějším a také nejpropracovanějším LMS. Jeho vývoj byl započat již v roce 2002 a od počátku se jedná o otevřený a bezplatný projekt. Dnes se s ním setkáme napříč celým školstvím – počínaje základní školou a konče akademickým prostředím vysokých škol na celém světě. Podstatnou roli hraje také fakt, že systém je možné zdarma stáhnout a též zcela zdarma používat.

Moodle je volný software, který podléhá ustanovením Obecné veřejné licence (GNU). Je možné jej volně šířit a (nebo) modifikovat. Název „Moodle“ je registrovanou obchodní známkou společnosti The Moodle Trust. Držitelem autorských práv k softwaru je jeho tvůrce Martin Dougiamas.

O vývoj systému se stará početná komunita programátorů z řad počítačových odborníků – nadšenců. Pravidelně vycházejí nové aktualizace. Každý uživatel (správce systému) má k dispozici webové stránky „moodle.org“, kde nalezne nejen vždy aktuální verze, ale též cenné rady a postřehy, vhodné pro praxi. Zajímavá je též možnost konzultací problémů v rámci diskusních fór s uživateli systému na celém světě. Sem patří vývojáři, programátoři, ale též pedagogové, metodici, vědci či běžní uživatelé. Přístup na stránky je taktéž zcela zdarma.  Od roku 2003 existuje i portál „moodle.com“, který nabízí profesionální služby na komerční bázi. Uživatel si tak není ochuzen o komerční podporu, se kterou se setká i u dalších, placených produktů.

Vývoj Moodle není ukončen, komunita kolem jeho tvůrců neustále pracuje na nových vylepšení. To se dá říci i o webových stránkách, které se věnují podpoře celého projektu.

Nyní si uveďme základní charakteristiky systému (vzhledem k náplni našeho setkání vynechávám pohled správce systému):

  • Velice intuitivní webové rozhraní, zcela kompatibilní se všemi běžnými webovými prohlížeči
  • Práce (editace) pomocí WYSIWIG editorů, při tvorbě textů není třeba znát konkrétní programovací jazyk, HTML atd.
  • Je kompatibilní se všemi běžnými formáty.
  • Kurzy jsou uspořádány do kategorií, které je možné prohledávat
  • Podporuje sociálně konstruktivistickou pedagogiku

V případě zájmu vyškolíme váš pedagogický sbor.